درباره ما

سازمان نظام مهندسی ساختمان بر اساس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (مصوب اسفند ماه 1374) تشکیل گردید و مطابق تعریف ماده 1 این قانون، مجموعه ای است از قوانین، مقررات، آیین نامه ها، استانداردها و تشکل های مهندسی، حرفه ای و صنفی برای نیل به اهداف والا و ارزشمندی که مهم ترین آن ها تقویت و توسعه فرهنگ و ارزش های اسلامی در معماری، رشد و اعتلای مهندسی کشور، ارتقاء سطح ایمنی و بهداشت، بهره دهی، آسایش و صرفه اقتصادی و اجرا و کنترل ساختمان و حفظ و افزایش بهره وری منابع مواد و انرژی و سرمایه های ملی می باشد.

توجه عمیق به مقوله فرهنگ و اقتصاد در متن این قانون و اهداف متعالی آن نشان از اهمیت این دو موضوع به عنوان ارکان پیشرفت در هر جامعه و سازمانیست.

این تعاریف حکیمانه در توضیح اهداف سازمان، نیازمند برنامه، مسیر پیشرفت و چراغ راهیست که جز با مشارکت گسترده دانشمندان، محققان و نخبگان میسر نمی گردد. حرکت های فکری و نظری که زیربنای اقدامات مهم برای پیشرفت سازمان می باشد باید بر مبنای اندیشه ورزی و ابراز نظر شخصیت های علمی، اساتید و صاحبنظران انجام شود. موضوعات مهم باید در حلقه های علمی تصمیم سازی شوند تا بتوان به پشتوانه آن، گام مهمی برای اجرایی شدن آنها برداشت.

از این رو  "راهبر مهندسان ساختمان" در راستای نیل به منویات مقام معظم رهبری و برنامه های متعالی ریاست محترم جمهور و برای ساماندهی و ایجاد انگیزه و حضور و جلب مشارکت بیشتر فرهیختگان، فن سالاران و استفاده از نیروی عظیم و سرمایه های انسانی متخصص و کارآمد بر آن است تا با برگزاری سلسله نشست های تخصصی و راهبردی، به بررسی ارتباط اقتصاد و فرهنگ با مسائل سازمان و نقش این دو عامل در پیشرفت های این سازمان و همچنین نقش این سازمان در جامعه متعالی ایران اسلامی پرداخته و تحقق اهداف ذیل را دنبال نماید.

فراهم آوردن فرصت و بستر مناسب برای ارائه آخرين نظرات و دستاوردهای محققان، انديشمندان و مهندسین کشور در ارتباط با موضوع نشست ها

کمک به ايجاد گفتمان علمی و کاربردی و تصميم سازی نسبت به موضوع نشست

ايجاد محيط تبادل نظر و استماع و بررسی آرای تخصصی و راهبردی

شناسایی نخبگان و صاحب اندیشه ها در جامعه مهندسی ساختمان کشور

تدوین نقشه راه و چشم انداز پیشنهادی برای سازمان با استفاده از نتایج حاصله برگزاری نشستها

 

  تاکنون چهار نشست با عناوین «ساختار سازمانهای نظام مهندسی ساختمان» در مردادماه، «نوسازی بافتهای فرسوده» در آبانماه، «مجری ذیصلاح» در بهمن ماه سال 93 و «کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای» در اردیبهشت ماه سال94 برنامه­ ریزی و اجرا گردیده است.

  مجموعه یاد شده را جمعی از متخصصین و علاقمندان ارتباط صنعت با دانشگاه، تحت عنوان «جامعه مشاوران راهبر مهندسان ساختمان» همراهی می نمایند که به کمک این پتانسیل و سرمایه ارزشمند، پس از برگزاری هر نشست، نتایج حاصله مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و نهایتاً دستاورد نشست با هدف «شناسایی مشکلات و نارسائی های موجود همراه با راهکارهایی برای رفع آنها» منتشر و برحسب اهمیت هرکدام، مراتب از مبادی ذیربط پیگیری و گزارش عملکرد مربوطه در نشست بعدی ارائه خواهد شد.

 امید است استمرار این اقدام بتواند تأثیر قابل توجهی در تأمین اهداف نظام مهندسی ساختمان کشور عزیزمان ایجاد نموده و مسئولین ذیربط را در تصمیم گیری های مربوطه یاری رساند. بدون شک حمایت هریک از دانش آموختگان هفت رشته مرتبط با صنعت ساختمان می تواند در افزایش کمی و کیفی برنامه  های مذکور موثر واقع گردد.

  جهت کسب اطلاعات بیشتر، آخرین فایل آماده شده جهت معرفی راهبر مهندسان ساختمان که در چهارمین نشست تخصصی (اردیبهشت ماه 94) ارائه گردید را از لینک ذیل دانلود نمایید؛

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157