گزارشی از برگزاری دومین نشست تخصصی راهبر مهندسان ساختمان با موضوع نوسازی بافت فرسوده

report3

دومین نشست تخصصی راهبر مهندسان ساختمان با موضوع نوسازی بافت فرسوده با حضور اعضای جامعه مشاوران راهبر مهندسان ساختمان، اعضاي نظام مهندسي ساختمان استان تهران، برخي از اعضاي هيئت مديره نظام مهندسي ساختمان استانهای تهران و قزوين و نمایندگانی از شركت عمران و بهسازي شهر تهران در سرای محله ایوانک برگزار شد.

01

013

014

بر اساس فراخوان ارسال مقالات به دبيرخانه نشست دوم راهبر مهندسان ساختمان با موضوع نوسازی بافت فرسوده، مقالات و یادداشتهایی دریافت و بعد از بررسي در كارگروه محتوي و ارزشیابی، در نهايت شش مقاله جهت ارائه و سخنراني در نشست مصوب گرديد. همچنين با توجه به نتایج نظرسنجي صورت گرفته در نشست اول، در اين نشست دو پنل پرسش و پاسخ و همچنين دو كارگاه آموزشي نيز برگزار گردید.

02

03

04

در ابتداي نشست آقاي مهندس سيامك الهي فر؛ نماینده منتخب جامعه مشاوران راهبر مهندسان ساختمان، ضمن خير مقدم به ميهمانان، به معرفي راهبر مهندسان ساختمان و اهداف و نقشه راه و چشم انداز ترسیم شده برای آن پرداخت و گفت راهبر مهندسان ساختمان را مصداقی از یک فعالیت اجتماعی موثر و در عین حال تخصصی می دانیم که با گذر از مرحله شروع، درحال پیمودن مسیرهای پرچالش و مهیج به منظور رشد و پویایی خود می باشیم. وي همچنين گفت راهبر مهندسان ساختمان جهت قوام بخشی به راهبری تحقیق، تجربه و خردجمعی در تصمیم­ سازی­ها در عرصه ساخت و ساز کشور توسط عده­ ای از دانش ­آموختگان و فعالان این عرصه با شناختی که از نقاط ضعف و کاستی­ های آن به­ دست آورده ­اند، شكل گرفته است.

05

ايشان همچنين گفتند: از آنجا که راهبر مهندسان ساختمان، فضای گفتمان علمی و مهندسی را تحقق بخشیده، در آینده ­ای نه چندان دور بر این باور است که با عزم جزم اعضای جامعه مشاوران خود بتواند قطب علمی و عملی مهندسی و مهندسان ساختمان قرار گیرد و به­ عنوان یک مرجع قابل اطمینان و قابل اتکا برای مسئولین و متخصصین جهت استعلام روش ها و راه­های  ورود به عرصه­ های جدید مورد بهره­ برداری قرار گیرد.

در بخش اول نشست، آقاي مهندس عليرضا جعفری؛ عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و مديرعامل اسبق سازمان نوسازي شهر تهران، اولین مقاله را در خصوص رویکرد نوسازی مردمی در بافت‌های فرسوده شهری بر اساس تجربیات سازمان نوسازی، مطرح و گفتند: یکی از مهمترین اهداف مدیریت شهر تهران، نوسازی بافت فرسوده با حفظ هویت محلات است. بنابراین شهرداری با تشویق شهروندان به تجمیع پلاک های فرسوده قصد دارد این چشم انداز کالبدی و اجتماعی را در شهر به تصویر بکشد که در این میان فرهنگ سازی و جلب مشارکت شهروندان و سرمایه گذاران بهترین فاکتورهای نوسازی بافت فرسوده هستند.

06

وی در ادامه افزود: نوسازی شهر تهران فقط برعهده یک سازمان یا نهاد نیست بلکه شهرداری به عنوان متولی شهر، مجلس شورای اسلامی با استفاده از ابزارهای قانونی که در اختیار دارد و در کنار آنها سازمانهای نظام مهندسی ساختمان در قالب یک زنجیره  می توانند این طرح بزرگ را در مدت زمان کوتاه به اجرا در بیاورند و تا زمانی که حلقه مفقوده محرک نوسازی بافت فرسوده پیدا و تقویت نشود، طرح ها با سرعت خوبی پیش نخواهد رفت.

«جایگاه شهروندان در فرایند نوسازی بافت های فرسوده»  دومین مقاله ای بود که در این نشست و از سوی آقاي دکتر حسين ایمان جاجرمی؛ دانشیار جامعه شناسي توسعه و رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، مطرح شد.

07

ايشان ضمن اشاره به مسئله زاغه به عنوان يك چالش جهاني گفتند بايد مساله بافت های فرسوده شهری در چارچوب بزرگتر فقر شهری و بی عدالتی ديده شود. همچنين اشاره نمودند كه در وضعیت فعلی اقدام موثری در زمینه مشارکت مردم در بافتهاي فرسوده مشاهده نمی شود و بیشتر طرح ها بدون کوچکترین مشارکتی از جانب مردم تهیه و اجرا می شوند. ايشان در جمع بندی بحث، ضمن مشارکت مردم در بهسازی بافت های فرسوده ، تاكيد به اجرای تمرکز زدایی با محوریت اصل تفکیک امور ملی از امور محلی نمودند.

سومین مقاله با عنوان «ارائه راهکارهایی برای تامین مالی نوسازی بافت فرسوده از طریق مشارکت های مردمی» را آقاي دکتر سلمان خادم المله؛ استاد دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه، ارائه دادند.

08

وي راه حلهایی برای رفع مشکل تامین مالی ساخت و ساز در بافتهاي فرسوده  با لحاظ کردن رعایت حقوق مالکین این بافتها با محوريت بازار سرمایه (بازار بورس) ارائه نمودند و تاكيد كردند كه بازار سرمایه کشور بستر مناسبی برای رفع مشکل تامین مالی این فرآیند میتواند ارائه کند به نحوی که هم فشار روی سیستم بانکی کاهش یابد و هم حقوق مالکین این بافتها رعایت شود. در ادامه ايشان به تشريح  صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان پرداختند.

در پایان این بخش، آقايان مهدس جعفری، دکتر ایمانی جاجرمی و دکتر خادم المله  در قالب پنل اول پرسش و پاسخ به سوالات کارشناسان حاضر در جلسه پاسخ دادند.

در آغاز بخش دوم نشست، آقاي مهندس حجت الله عزیزی؛ عضو هيئت مديره سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران،  مقاله خود را با عنوان «نقش نظام مهندسی ساختمان در توسعه نوسازی بافت‌های فرسوده» را در قالب چندین راهکار ارائه و گفتند: گرچه اکنون نوسازی بافت فرسوده شهر تهران در اولویت برنامه های مدیریت شهری قرار دارد اما قرار نیست در پی تخریب بافت قدیمی با استفاده از مصالح غیر استاندارد و نامرغوب و عدم استفاده از نیروهای غیرمتخصص دوباره فرسوده سازی کنیم بنابراین باید کمیته ارزیابی بر کیفیت ساخت و ساز تشکیل شود که مهندسان عمران و کارشناسان مربوطه بتوانند بر همه ساخت و سازها نظارت مناسب داشته باشند تا  اصول ایمنی، کیفیت و کمیت در تخریب و نوسازی مورد توجه سازندگان قرار بگیرد و با توجه به پیگیری های انجام شده در گذشته این موضوع در دستور کار ما در سازمان نظام مهندسی ساختمان قرار گرفت و پس از شناسایی مهندسان نخبه سازمان، نظارت و ارزیابی کیفیت به آنها واگذار شد که این موضوع تاثیر مطلوبی در روند کیفیت ساخت و ساز داشت اما متاسفانه به دلیل برخی مسائل و تنگ نظری ها این مجموعه منحل شد.

09

وی مهمترین رکن موفقیت این طرح ها را افزایش فعالیت ها و کارهای گروهی دانست. عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در ادامه خاطر نشان کرد: در کنار کمیت نوسازی بافت فرسوده از کیفی سازی در شهر نباید غافل باشیم چرا که با اجرای نوسازی قرار است باری از دوش شهر برداشته شود نه اینکه باری سنگین تر به کالبد شهر تحمیل شود. همچنين با اشاره به فرسودگی محلات شهر تهران گفتند: اکنون منطقه 12 به دلیل قدمتی که دارد، فرسوده ترین محله شهر تهران است.

آقاي مهندس محمدحسين مسعودي؛ عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و دبیر جامعه مشاوران راهبر مهندسان ساختمان، به عنوان سخنران بعدي با اشاره به ارزیابی بیش از 500 پروژه در حال نوسازی در 12 منطقه شهر تهران، مقاله ای را در قالب دستاوردهای این ارزیابی ارائه و ضمن تقدیر و تشکر از اعضای تیمهای ستادی و اجرایی کنترل مضاعف نوسازی بافت فرسوده، گفتند: در طول پروژه، کنترل و ارزیابی خدمات مهندسی در نوسازی بافت فرسوده به دستاوردهای کاربردی خوبی نظیر  پیاده سازی مدلی با معیارهای شایستگی برای جلب مشارکت اعضاء و مستندسازی جامع واقعیات ساخت و ساز در بافتهای فرسوده جهت برنامه ریزی صحیح دست یافتیم که به شرط تامین پشتوانه های مالی و تسری این تجربیات به همه  فعالان نوسازی می توان میزان آزمون و خطا را در بین آنها کاهش و ضریب کیفیت را افزایش داد.

010

ایشان این تجربه را فرصت مناسبی جهت برآورد میزان بلوغ هر دو سازمان نوسازی شهر تهران و نظام مهندسی ساختمان استان تهران در مواجهه با چالش های پیش رو دانسته و فقدان مدلی کارآمد برای نوسازی بافتهای فرسوده در سیر مراحل کنترل مضاعف را مورد تصدیق قرار دادند. رئیس سابق تیم کنترل و ارزیابی خدمات مهندسی نوسازی بافت فرسوده در نظام مهندسی ساختمان استان تهران، در آخر پیشنهاد مشخصی برای ایجاد یک تحول اساسی در نوسازی بافتهای فرسوده ارائه نمودند.

آقاي دکتر قاسم دهقانی اشکذری؛ عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر، نیز مقاله ای را با عنوان «کیفیت ساخت و ساز و کنترل مضاعف در نوسازی بافت های فرسوده» را ارائه دادند.

011

ایشان اشاره داشتند که بررسی موضوع نوسازی بافت فرسوده در دو سطح نوسازی شهری و نوسازی ساختمانها مطرح می باشد. همچنین متذکر شدند که نتیجه اقدامات واحد کنترل مضاعف در سازمانهای نظام مهندسی ساختمان می تواند منجر به پشتیبانی از شأن و منزلت اعضاى سازمان و در عين حال حمايت از حقوق مصرف كنندگان خدمات مهندسى و همچنین مراقبت بیشتر از منابع و سرمایه های ملی گردد که این امر تحت مراقبت مستمر اعضا و اركان سازمان و با اعمال كنترل هاى مقتضى در امور طراحى، نظارت و اجرا فراهم می شود.

در پایان این بخش نیز آقايان مهندس عزیزی، مهندس مسعودی و دکتر دهقانی اشکذری در قالب پنل دوم پرسش و پاسخ، پاسخگوی سوالات مخاطبان بودند.

در ادامه مراسم  آقاي مهندس حامد خانجانی به معرفی برنامه های راهبر برای نشست سوم پرداختند. ايشان عنوان كردند كه جهت برگزاري اين نشست حدود 1200 نفر ساعت كار شد و حدود 40 جلسه با اساتيد و فرهيختگان اين حوزه برگزار گردید. وی ضمن تقدیر و تشكر از افراد و مسئولانی که راهبر مهندسان ساختمان را در برگزاری موفق نشست دوم همراهی نمودند، به سیر مراحل بررسی و انتخاب عنوان نشست سوم پرداختند.

012

این نشست با برگزاری 2 کارگاه آموزشی با موضوع «مهندس کارآفرین - نظام مهندسي كارآفرين» از سوی آقاي مهندس محمدرضا نجفی ساروکلائی و «ملزومات و شرایط یک ناظر موفق» از سوی آقاي مهندس مرتضي عیوضی به پایان رسید.

soon 

دیدگاه‌ها  

+3 #1 حسن فراهانی 1393-09-05 01:04
با سلام و درود
با حضور در نشست تخصصی از برنامه ریزی خوب عزیزان لذت بردم و خوشحال از اینکه اعضاء هئیت مدیره محترم سازمان نظام مهندسی حضور گرم خود را نشان دادند و تاسف از عدم حضور افراد تاثیر گذاری که حرفی برای گفتن نداشتند که حضور پیدا نکردند ولی با تفکرات بنده از جنبه اینکه نیامدند تا قولی را بدهند و عملی نکنند جای تشکر دارد...
امیدوارم برنامه های آینده با زمانبندی پیشنهادی حداقل دو زمان را دوستان نظر سنجی کنند تا حضور دوستان در جلسات واقعا تخصصی و قابل توجه بیشتر شود...
از کلیه اعضاء گروه که صمیمانه زحمت کشیده اند سپاسگزارم...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157