دیدگاه صاحبنظران251- باید به سمت حرفه‌ای‌گری حرکت کنیم!

ds251حامد مظاهریان- معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی

با افزایش کیفیت، قیمت خدمات مهندسی واقعی تر خواهد شد!

سابقه مهندسی در ایران ۵ هزار سال برآورد می‌شود که از اولین کوره‌های ریخته‌گری تا سازه‌های هخامنشی، کاخ هترا، کاخ سروستان، کاخ اردشیر، طاق کسرا، معماری مسجد تاریخانه و فهرج کرمان، معماری پر افتخار سلوقی و پس از آن تا میدان نقش جهان و در نهایت معماری امروز ما گسترده است.

به نظر می‌رسد، در این مدت آگاهی‌های بیشتری حاصل کرده‌ایم و تمامی این تجارب به گفته خواجه نصیرالدین طوسی بیانگر آن است که ما انسان‌های کوچک را برداشته‌اند و بر دوش بزرگان نشانده‌اند که این بزرگان سترگ تاریخ ما را شکل داده‌‌اند.

هم اکنون ما مهندسان بر دوش بزرگانی قرار داریم که همه آموزه‌های آنها پیش‌روی ما است و در عین‌حال ما معاصران به آینده نیز نظر داریم.

طرح انتقادات مکرر از جامعه مهندسی حاکی از مهم بودن این حرفه قلمداد میشود. تمامی بخش‌های جامعه ما دچار مسائلی هستند اما برای مهندسی و به ویژه مهندسی ساختمان از سوی اقشار مختلف جامعه حساسیت‌های فراوانی دیده می‌شود. زیرا درتصور عموم، مهندسی تاثیرگذاری یک فرآیند، توسط نخبگان بر روی یک پروژه است.

مهندسان قادرند موثر باشند در موضوعاتی که مطالبه مردم است، به آن فکر می‌کنند و آن را انجام می‌دهند و در نهایت مهندسان می‌توانند در موضوع‌هایی که آینده جوانان را می‌سازد، تاثیرگذار باشند.

قاعدتا ما باید به سمت حرفه‌ای‌گری حرکت کنیم. زیرا به واسطه حرفه‌ای ‌گری است که همگان منتفع خواهند شد.

از آنجایی که همگی تمایل داریم خدمات خود را به صورت حرفه‌ای دریافت کنیم باید در مورد ساختمان نیز با همین نگاه وارد شده و در این مورد اغماضی نداشته باشیم. زیرا حرفه‌ای‌گری به نفع مردم است و سبب حفظ سرمایه های مردم و کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت و رفاه مردم می‌شود.

میزان افزایش خدمات حرفه‌ ای ‌گری در بخش مهندسی ساختمان اکنون در کشور بسیار ناچیز است. در ایران، خدمات مهندسی که در بخش ساختمان صورت می گیرد حدود ۲ درصد از هزینه‌های ساخت را مشمول می شود. در حالیکه هزینه های ساخت در کشورهای همسایه ایران تا ۷ درصد افزایش پیدا می‌کند و در اروپا تا ۱۰ درصد خدمات مهندسی به هزینه ساخت باز می‌گردد و در حال حاضر نمونه‌های خوبی وجود دارد که میزان خدمات مهندسی تا ۱۵ درصد نیز افزایش پیدا می ‌کند اما ما سهم ناچیزی را برای مهندسان کنار گذاشته‌ایم و من به نوبه خود از این وضع متاسفم.

نگاه بیرونی که مهندسان را مورد خطاب قرار می‌دهد این است که چرا جامعه خدمات مهندسی ساختمان را دست کم می‌‌گیرد؟ و از دیگر سوی باید یک نگاهی نیز به درون حرفه داشته باشیم که چه خدماتی ارایه می‌دهیم که جامعه این میزان به آن کم ارج می‌نهد؟

به هر حال رمز توفیق مهندسان توجه به هر دو نگاه بیرونی و درونی به صورت توامان ارزیابی می شود و با تاکید براین امر که بر این باورم که از هر دو سوی باید حرکت کنیم می بایست هم این انتظار را از بیرون داشته باشیم که این میزان خدمات مهندسی قیمت واقعی ‌تری پیدا کند و هم آنکه بتوانیم در حرفه مهندسی خدمات باکیفیت بیشتری را ارایه دهیم.

منبع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

دیدگاه صاحبنظران269- بحران مدیریت بحران، تا کی!؟

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی- نماینده مجلس شورای اسلامی ایران هزینه‌ای که کشور برای پدافندغیرعامل پرداخته، پس در کجا باید به درد بخورد؟ ما آماده‌ی بحر

دیدگاه صاحبنظران268- تکمیل زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی

برای نخستین بار در کشور زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی با تشکیل «کمیته استاندارد» در استان تهران تکمیل شد. در نشست فصلی مورخ 24/08/96 کمی

دیدگاه صاحبنظران267- دو مرحله ای شدن جواز ساخت و ساز؛ از رویا تا واقعیت!

کارشناسان نظر می­دهند... طرحی که به نام «مجریان ذیصلاح» کلید خورد ولی به کام «منافع شهرداری» به اجرا درآمد! سیستم فنی سامانه‌ی شهرسازی در شهرداری ته

دیدگاه صاحبنظران266- اصلاحات واقعی در ساختار اداری حاکم بر صنعت ساخت و ساز

مهندس مهدی برزگر- مدرس دانشگاه و عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان توازنی فی مابین منفعت حرفه ای و منافع عامه مردم(سرمایه گذار و مصرف کننده نهایی) &n

دیدگاه صاحبنظران265- نحوه آموزش مهندسان دچار بحران است!

طاهره نصر- عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تدوین مقررات جدید برای فن آوری‌های نوین یک ضرور

دیدگاه صاحبنظران264- ضرورت تقویت ارتباطات در سازمان های نظام مهندسی ساختمان

احمد خرم- عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در صنف ساختمان 198 انجمن و سندیکا وجود دارد و یکی از دلایل عدم موفقیت سازمانهای نظام

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157