دیدگاه صاحبنظران254- شهرداری تهران؛ همچنان مقصر اصلی حوادث ساختمانی

ds254حمیدرضا خوشدل- معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

حوادث ریزش ساختمان در تهران بر اثر گودبرداری غیراصولی، به دلیل عدم حضور مجری ذی صلاح در هر دو پروژه بوده است!

اخیرا رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران ابلاغیه ای را مبنی بر لزوم حضور مجریان ذی صلاح در پروژه های ساختمانی صادر کرده است که خوشبختانه در این مدت میزان ثبت وجود مجریان ذی صلاح رو به افزایش بوده است. از سوی دیگر اسامی تمامی مجریان و سازندگان ذی صلاح روی سایت سازمان قرار گرفته تا تمام افراد جامعه بتوانند با مراجعه به سایت این سازمان اسامی آنان را دریافت کنند.

به هرحال سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تمام تلاش خود را می کند تا عرصه ساخت و ساز را هرچه بیشتر به سمت ایمنی تر شدن پیش ببرد اما این کافی نیست زیرا این وظیفه شهرداری است که به عنوان مسئول اجرایی، حضور مجریان و سازندگان صاحب صلاحیت را در ساخت و ساز الزامی کند.

طبق بررسی کارشناسان سازمان نظام مهندسی، دو حادثه‌ی اخیر ریزش ساختمان در خیابان وحدت اسلامی و جیحون به دلیل گودبرداری غیراصولی، به دلیل عدم اجرای سازه نگهبان، حذف پاشنه خاکی، عدم توجه به ساختمان های فرسوده مجاور و در یک کلام عدم حضور مجری ذی صلاح در این دو پروژه بوده است.

طبق آمار ارائه‌شده، سالانه حدود ۴۰۰ نفر در حوادث ساختمانی در کشور جان خود را از دست می‌دهند و این، یعنی هر روز دستکم یک نفر.علت اصلی این آمار تاسف آور، ورود افراد فاقد صلاحیت به عرصه ساخت و ساز است که هیچ تخصصی دراین زمینه ندارند. در کشور ما برخلاف کشورهای دیگر به راحتی اجازه داده می شود هرکسی با هر شرایطی تنها به واسطه داشتن سرمایه وارد عرصه ساخت و ساز شود و جان و مال مردم را به خطر بیندازد.

علاوه بر اینکه به خطر انداختن جان مردم در دین ما گناه محسوب می شود، در قانون مدنی (ماده ۶۱۶) نیز تاکید شده: «در صورتی که قتل غیرعمد به واسطه بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا اقدام به امری که مرتکب در آن مهارت نداشته است یا به سبب عدم رعایت نظامات واقع شود مسبب به حبس از یک تا سه سال و نیز به پرداخت دیه در صورت مطالبه از ناحیه اولیای دم‌ محکوم خواهد شد.»

طبق قوانین، تنها کسانی حق ورود به عرصه ساخت و ساز را دارند که آموزش دیده و تخصص های لازم را کسب کرده باشند. اما متاسفانه ما شاهد نقض قانون هستیم، زیرا در اکثر پروژه های ساختمانی از مرحله ابتدایی خاک برداری تا اجرای فونداسیون و اجرای اسکلت و دیوارکشی و... بدون حضور مجریان ذی صلاح انجام می شود و در طول پروژه به دلیل نبود مجری ذی صلاح کسی نمی داند شرایط ریسک پذیر کدام است و همه با مسائل راحت برخورد می کنند در نتیجه هر لحظه امکان وقوع حادثه وجود دارد.

وقتی ما قوانین مناسب و تعریف درستی از شرایط داریم چرا باید ساخت و سازها بدون حضور مجریان ذی صلاح انجام شود؛ مسلما مسئولان باید پاسخگوی زیرپا گذاشتن قوانین باشند.

 حضور مجریان و سازندگان ذی صلاح قطعا موجب می شود نقش فرآیندهای مهندسی در ساخت و ساز شهری بیشتر، حوادث ساختمانی کمتر و عمر مفید ساختمان ها بیشتر شود. در حال حاضر ۳۳ هزار مهندس دارای پروانه مجری در کشور داریم و تعداد پروانه های شهری در سال حدود ۱۰ هزار پروانه است از این رو، به لحاظ تعداد مجری هیچ مشکلی نداریم. در نتیجه در صورت بی توجهی به قانون و عدم حضور مجریان و سازندگان صاحب صلاحیت در ساخت و ساز شهری و بروز حوادث ساختمانی مسئولان امر باید پاسخگوی افکار عمومی و وجدان خود باشند.

منبع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

گزارشی از برگزاری سومین نشست تخصصی راهبر مهندسان ساختمان با موضوع «مجری ذیصلاح»

مقدمه سومین نشست تخصصی راهبر مهندسان ساختمان با موضوع مجری ذیصلاح با حضور اعضای راهبر مهندسان ساختمان، اعضاي نظام مهندسي ساختمان استانهای تهران، قزوي

گزارش آماری سومین نشست تخصصی راهبر مهندسان ساختمان

1- تعداد افراد حاضر در نشست: اعضای جامعه مشاورین اعضای عادی (غیر عضو) تعداد کل حاضرین در جلسه 16 نفر 49 نفر

گزارش تصویری نشست سوم

{jcomments on} 

معرفی سخنرانان و عناوین مقالات مورد طرح در نشست سوم

1- جناب آقای مهندس سیدپرویز حسینی- عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین عنوان مقاله: مجریان ذیصلاح و چالشهای پیش رو (بررسی عملکرد دس

یادداشت چهل و ششم- مهندس مجری صوری؛ نه!

پس از مدتها انتظار مهندسین ساختمان و چانه‌زنی هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان با مقامات فرادست، به مرور بکارگیری مهندس مجری‌ذیصلاح در پروژه‌های

دیدگاه صاحبنظران45- بررسی راهکارهای موثر در راه اندازی مجری حقیقی واقعی (با توجه به آمارهای موجود و

مقدمه و آشنایی با وضعیت اجرا در استان قزوین استان قزوین یکی از موفق ترین استانهای کشور در راه اندازی، ساماندهی و گسترش اجرای ساختمانهای شخصی توسط مهن

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157