دیدگاه صاحبنظران257- تولید مصالح بی کیفیت و غیراستاندارد یعنی هدر دادن سرمایه های کشور

ds257سیدهادی بهادری- عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس

دستگاه های مسئول در زمینه صنعت ساختمان؛ نظارت های خود را تشدید و با واحدهای متخلف در زمینه بی توجهی به استانداردها برخورد کنند!

در ساختمان سازی، نقش سازمان نظام مهندسی ساختمان در نظارت بر استفاده از مصالح استاندارد و سازمان استاندارد در تولید مصالح با کیفیت غیرقابل انکار است.

مصالح ساختمانی کالای صنعتی بوده و با توجه به اینکه با جان انسان ها در ارتباط است باید نظارت های کافی در خصوص استانداردهای آن ها صورت بگرید. متاسفانه حجم مصالح ساختمانی بی کیفیت در کشور بسیار است، مصالح غیراستاندارد در نتیجه ضعف نظارت دستگاه های مسئول در بازار بسیار بوده و در ساخت ساختمان ها نیز به کار گرفته می شود که نتیجه آن وجود حجم وسیعی از ساختمان های فرسوده است. لذا انتظار می رود سازمان استاندارد در مبادی تولید، فروش یا عرضه مصالح ساختمانی، نظارت های خود را تشدید کند.

در محل ساختمان سازی نیز باید سازمان نظام مهندسی ساختمان به استفاده از کالای استاندارد نظارت داشته باشد، از این رو نقش این سازمان و همچنین سازمان استاندارد در تولید مصالح باکیفیت غیرقابل انکار است.

باید سازوکار مشخصی در خصوص ساختمان سازی از حیث رعایت استانداردها مدنظر باشد، شورای فنی استان ها و کشور باید در صنعت ساختمان نظارت های خود را بیشتر کرده تا ساختمان های بی کیفیت ساخته نشوند.

بی توجهی به ساختمان سازی بر اساس استانداردها نهادینه شده است، باید سازوکار مشخصی برای تولید مسکن با کیفیت در دستور کار باشد تا به این ترتیب استفاده از مصالح بی کیفیت صرفه اقتصادی برای کسی نداشته باشد.

استفاده از مصالح ساختمانی بی کیفیت در پروژه های عمرانی نیز دیده می شود و متاسفانه ضعف نظارت بر صنعت ساخت و ساز و همچنین تولید مصالح بی کیفیت سرمایه های کشور را هدر می دهد.

دستگاه های مسئول در زمینه صنعت ساختمان باید نظارت های خود را تشدید کرده و با واحدهای متخلف در زمینه بی توجهی به استانداردها برخورد کنند.

منبع

دیدگاه‌ها  

+1 #1 حسن فراهانی 1396-02-19 08:44
با سلام و درود
از آنجاییکه عدم نظارت مستمر توسط مرجع مرتبط، عامل موثر در کاهش کیفیت تولیدات است. لذا از دغدغه های مرجع صدور پروانه استاندارد مشاهدات و رصد محل مصرف است که تولید اگر چه به ظاهر استاندارد است ولی مغایرتهای محل مصرف حاکی از کارگاههای متخلف زیرزمینی و مصالح غیراستاندارد است.
بنابراین تعامل بین دستگاهی از نکات قابل تامل است که در بهبود شرایط می تواند اثرگذار باشد.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

دیدگاه صاحبنظران269- بحران مدیریت بحران، تا کی!؟

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی- نماینده مجلس شورای اسلامی ایران هزینه‌ای که کشور برای پدافندغیرعامل پرداخته، پس در کجا باید به درد بخورد؟ ما آماده‌ی بحر

دیدگاه صاحبنظران268- تکمیل زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی

برای نخستین بار در کشور زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی با تشکیل «کمیته استاندارد» در استان تهران تکمیل شد. در نشست فصلی مورخ 24/08/96 کمی

دیدگاه صاحبنظران267- دو مرحله ای شدن جواز ساخت و ساز؛ از رویا تا واقعیت!

کارشناسان نظر می­دهند... طرحی که به نام «مجریان ذیصلاح» کلید خورد ولی به کام «منافع شهرداری» به اجرا درآمد! سیستم فنی سامانه‌ی شهرسازی در شهرداری ته

دیدگاه صاحبنظران266- اصلاحات واقعی در ساختار اداری حاکم بر صنعت ساخت و ساز

مهندس مهدی برزگر- مدرس دانشگاه و عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان توازنی فی مابین منفعت حرفه ای و منافع عامه مردم(سرمایه گذار و مصرف کننده نهایی) &n

دیدگاه صاحبنظران265- نحوه آموزش مهندسان دچار بحران است!

طاهره نصر- عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تدوین مقررات جدید برای فن آوری‌های نوین یک ضرور

دیدگاه صاحبنظران264- ضرورت تقویت ارتباطات در سازمان های نظام مهندسی ساختمان

احمد خرم- عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در صنف ساختمان 198 انجمن و سندیکا وجود دارد و یکی از دلایل عدم موفقیت سازمانهای نظام

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157