دیدگاه صاحبنظران260- افزایش عمر ساختمانها؛ چگونه!؟

ds260مصاحبه دو مسئول در خصوص عوامل موثر بر افزایش عمر ساختمانها

یکسال افزایش عمر مفید هر ساختمان، یعنی؛ حدود ۴ هزار میلیارد تومان در سال کمک به اقتصاد کشور!

بخش اول: مجری ذیصلاح، مصالح استاندارد و نگهداری ساختمان؛ سه عامل اصلی افزایش عمر ساختمانها

محمدرضا رضایی‌کوچی- رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی

پرداختن به موضوع فرسودگی زودهنگام برخی از ساختمان‌هایی که در فاصله زمانی کوتاهی ساخته شده‌اند، بسیار مهم است. متاسفانه عدم رعایت اصول استاندارد در حین ساخت و ساز و همچنین استفاده از مصالح نامرغوب عمر مفید بسیاری از ساختمان‌ها را در کشور کاهش داده است لذا هر نوع ساخت و سازی باید با تخصص و مهارت مجری ذی صلاح صورت بگیرد.

یکی از تلاش‌های کمیسیون عمران مجلس در راستای ساخت و سازهای ایمن و جلوگیری از ساخت و سازه‌های فرسوده، اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان است. نظارت ناکافی بر کیفیت مصالح ساختمانی در حین تولید و مصرف عامل مهم دیگری است که عمر سازه‌ها را کاهش داده است.

در حال حاضر با وجود ظرفیت‌های خوبی که در کشور وجود دارد کیفیت مصالح ساختمانی پایین است، لذا نظارت بر تولید مصالح ساختمانی با کیفیت یکی از مولفه‌هایی است که از افزایش ساختمان‌های فرسوده جلوگیری می‌کند.

عامل دیگری که می تواند از فرسودگی ساختمان های جدیدالاحداث جلوگیری کند وجود مهندس نگهداری ساختمان است که متاسفانه در کشور ما دیده نشده و رها کردن ساختمان‌ها عمر آن ها را کاهش داده و زود در آستانه فرسودگی قرار می‌دهد!

بخش دوم: نقص در فرآیند تولید؛ دلیل اصلی کوتاهی عمر ساختمانها

حسن قربانخانی- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران

کیفیت ساختمان محصول یک فرآیند است و اگر آن فرآیند طی شده باشد می‌توان اطمینان حاصل کرد که ساختمان از کیفیت لازم برخوردار است و اگر هر یک از بندهای آن فرآیند ناقص باشد نمی‌توانید اطمینان حاصل کنید که ساختمانی که می‌خواهید خریداری کنید یا ساخته شده است، کیفیت لازم را داشته باشد.

این فرآیند در ابتدا با طراحی مناسب توسط افراد ذی صلاح آغاز میشود و بعد، اجرای عملیات ساخت و ساز با حضور افراد ذی صلاح و استفاده از مصالح استاندارد و بعد هم شناسنامه فنی ملکی که تائید کند این فرآیند به درستی طی شده است و در نهایت بیمه تضمین کیفیت، یعنی کسی که ساختمان را ساخته به شما کیفیت لازم را با توجه به بیمه نامه‌ای که در اختیار قرارمی‌دهد، تضمین کند.

آنچه مشاهده میشود این است که قوانین کامل و جامع هستند و مقررات ملی ساختمان نیز براین اساس تدوین شده وهدف اصلی آن، اصول مشترک لازم الاجرا در سراسر کشور برای دستیابی به ایمنی، بهداشت، صرفه جویی در مصرف انرژی، سهولت در بهره برداری و همه مواردی است که به عنوان ساختمان خوب می‌شناسیم و اتفاقا در همان مقررات ملی این فرآیند تعریف شده است.

عمر مفید ساختمان‌های ما به دلیل اینکه این فرآیند طی نشده و مقررات ملی به طور کامل رعایت نمی‌شود، کوتاه است به طوری که گفته می‌شود حدود ۳۰ سال و این عدد خیلی پایین است. در کشورهای پیشرفته یک ساختمان ۹۰ تا ۱۰۰ سال عمر می‌کند.

افرادی که ساختمانی را خریداری کرده اند باید اطمینان حاصل کنند محصولی که خریده اند، استاندارد و با عمر بالایی است و با رعایت این موضوع دیگر مجبور نمی‌شوند در حیات خودشان آن ساختمان را تخریب و بازسازی کنند.

960

منابع:

بخش اول 

بخش دوم 

دیدگاه‌ها  

0 #1 دانیال زهتابیان 1396-03-23 07:03
با سلام و احترام
بحث عمر مفید سازه یکی از مهمترین چالش های پیش روی صنعت ساختمان سازی است که با توجه به قوانین موجود در این صنعت متاسفانه دستخوش رانت خواری های متعدد در فرایند اشاره شده در صحبتهای آقای مهندس قربانخانی است که هر کدام باعث کوتاهتر شدن عمر ساختمان می شود. تعجب در اینست که با وجود دانستن این موارد چرا عوامل و دستگاههای اجرایی نمیتوانند به صراحت دست این رانت خواران را با مصوبات قانونی از این صنعت کوتاه کنند و حتی به ضعیف شدن جامعه مهندسی به عنوان اهرم اجرایی و تاثیر گذار در عمر ساختمان همچون پیش نویس آیین نامه اجرایی ساختمان فکر میکنند؟؟
با تشکر
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

دیدگاه صاحبنظران269- بحران مدیریت بحران، تا کی!؟

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی- نماینده مجلس شورای اسلامی ایران هزینه‌ای که کشور برای پدافندغیرعامل پرداخته، پس در کجا باید به درد بخورد؟ ما آماده‌ی بحر

دیدگاه صاحبنظران268- تکمیل زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی

برای نخستین بار در کشور زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی با تشکیل «کمیته استاندارد» در استان تهران تکمیل شد. در نشست فصلی مورخ 24/08/96 کمی

دیدگاه صاحبنظران267- دو مرحله ای شدن جواز ساخت و ساز؛ از رویا تا واقعیت!

کارشناسان نظر می­دهند... طرحی که به نام «مجریان ذیصلاح» کلید خورد ولی به کام «منافع شهرداری» به اجرا درآمد! سیستم فنی سامانه‌ی شهرسازی در شهرداری ته

دیدگاه صاحبنظران266- اصلاحات واقعی در ساختار اداری حاکم بر صنعت ساخت و ساز

مهندس مهدی برزگر- مدرس دانشگاه و عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان توازنی فی مابین منفعت حرفه ای و منافع عامه مردم(سرمایه گذار و مصرف کننده نهایی) &n

دیدگاه صاحبنظران265- نحوه آموزش مهندسان دچار بحران است!

طاهره نصر- عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تدوین مقررات جدید برای فن آوری‌های نوین یک ضرور

دیدگاه صاحبنظران264- ضرورت تقویت ارتباطات در سازمان های نظام مهندسی ساختمان

احمد خرم- عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در صنف ساختمان 198 انجمن و سندیکا وجود دارد و یکی از دلایل عدم موفقیت سازمانهای نظام

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157