دیدگاه صاحبنظران267- دو مرحله ای شدن جواز ساخت و ساز؛ از رویا تا واقعیت!

ds267کارشناسان نظر می­دهند...

طرحی که به نام «مجریان ذیصلاح» کلید خورد ولی به کام «منافع شهرداری» به اجرا درآمد!

سیستم فنی سامانه‌ی شهرسازی در شهرداری تهران در آخرین روزهای دوره‌ی مدیریت شهری گذشته، طرح دومرحله‌ای شدنِ صدور جواز ساخت را آماده‌سازی کرد و مقرر شد که این طرح از طریق دفاتر خدمات الکترونیک از اجرایی شود.

این طرح که جواز ساخت را در دو مرحله پروانه شهرسازی و پروانه ساخت در اختیار سازنده‌ها قرار می‌دهد در اردیبهشت ۹۴ مطرح شد و در آخرین روزهای مدیریت شهری قالیباف دوباره به جریان افتاد و در مرحله اجرا قرار گرفت و با واکنش دست‌اندرکاران ساخت و ساز مواجه شد.

ادعا­ها در زمان ارائه طرح و قبل از اجرای آن (ایمان رفیعی و حمیدرضا قاضی زاهدی):

یک الگوی ضربتی برای به‌کارگیری مجریان ذیصلاح و بهبود ساخت ‌و ساز!

همواره پروسه اخذ مجوز ساخت برای سازندگان بسیار وقت‌گیر و پیچیده بوده است اما با دو مرحله شدن مجوز ساخت ‌و ساز تمامی این پروسه‌ ها در دو مرحله جدید پروانه شهرسازی و ساخت اجرایی شود.

از ابتدای امسال رونق نسبی وارد معاملات مسکن شده است حال به نظر می‌رسد هم‌زمان با ورود بازار معاملات مسکن به فاز رونق، بازار ساخت ملک نیز از ایستگاه پایانی رکود خارج‌شده و به دوره پیش رونق ساختمانی ورود کند.

در حال حاضر دو مرحله ‌ای شدن جواز ساخت باعث استقبال بیشتر سازندگان برای ساخت‌وساز می‌شود چرا که کاهش بروکراسی‌های ساخت می‌تواند رویکرد مطلوبی برای جذب سازندگان داشته باشد.

روال قبلی که شامل اخذ پروانه ساختمانی از شهرداری بود سازنده را مجبور به دریافت پیش مجوزهایی از دستگاه‌های مختلف شامل مجوزهای فنی و مهندسی می‌کرد و این مجوزها گاهی ۱۲ تا ۱۸ ماه به طول می‌انجامید که سازنده از این پروسه بسیار دلگیر بود.

این طرح باید به‌صورت پایلوت در منطقه اجرایی شده و بعد از آزمون‌ و خطا پهنه اجرایی گسترده ‌تری داشته باشد.

دو مرحله شدن مجوز شامل پروانه شهرسازی و ساخت است. بر اساس اعلام این دو طرح پروانه شهرسازی شامل تمامی حقوق شهرسازی مالک ازجمله نوع کاربری، میزان تراکم و... و پروانه ساخت متعلق به سازنده ذی‌صلاح است. به این معنی که مالک بعد از اخذ پروانه شهرسازی باید به دنبال سازنده ذی‌صلاح برای ملک خود باشد.

سازنده با دریافت پروانه شهرسازی می‌تواند بخشی از مقدمات ساخت ‌و ساز در فاصله صدور استعلام‌های موردنظر شهرداری برای مرحله دوم را انجام دهد. به‌عبارت‌دیگر معطلی سازنده در روال فعلی صدور جواز ساخت در پروسه جدید که دومرحله‌ای خواهد بود، از بین می‌رود و درعین‌حال با دومرحله‌ای شدن صدور پروانه ساخت‌وساز مراحل صدور مجوزها و استعلام‌ها از حالت متوالی بودن به موازی شدن تبدیل می‌شود که باعث می‌شود این سازنده در مرحله اول ساخت‌وساز برای مجوز متوقف شود.

این طرح به‌ نوعی به‌ عنوان یک الگوی ضربتی در حوزه به‌ کارگیری متخصصان مطرح شده که موجب بهبود وضعیت ساخت ‌و ساز خواهد شد و می‌تواند منافع زیادی برای سازندگان و سرمایه‌گذاران داشته باشد.

در حال حاضر سازنده‌ها برای گرفتن پروانه ساختمانی باید مبالغ مربوط به عوارض تراکم، عوارض متفرقه، آموزش‌وپرورش، ایمنی، تعرفه نظام‌مهندسی، پروانه ساختمانی و هزینه بیمه کارگران را پرداخت کنند اما با دومرحله‌ای شدن صدور پروانه، سازنده در مرحله اول از پرداخت تعرفه نظام‌مهندسی، بیمه تأمین اجتماعی و بخشی از عوارض معاف می‌شود و این عوارض را باید در مرحله دوم پرداخت کند.

مزیت دیگر این طرح، آن است که مالک با پروانه شهرسازی می‌تواند اقدام به شناسایی سازنده ذی‌صلاح در بازار کند. مالک و سازنده با اخذ پروانه شهرسازی بدون آنکه معطل صدور پروانه ساخت شوند می‌توانند نسبت به دریافت وام بانکی اقدام کنند. درعین‌حال مزیت دیگر این روش آن است که مالک و سازنده با داشتن پروانه شهرسازی می‌توانند بخشی از عملیات پیش‌فروش ساختمان مورد نظر را انجام دهند.

با دو مرحله شدن جواز ساخت ‌و ساز مهندسان ناظر نقش متفاوتی خواهند داشت و نهایتاً پیمانکاران ساخت که همان مجریان ذی‌صلاح هستند به این پروسه وارد می‌شوند!

واقعیت ها پس از اجرای طرح (فرشید پور حاجت):

اجرای این طرح‌ تنها باعث کسب منافع بیشتر برای ارگان‌های خاص و گران‌تر شدن قیمت ملک شده است!

دچار آشفتگی در بازار ساخت‌ و ساز شدیم! هم‌اکنون این آشفتگی به‌ صورت وضوح در مراحل ساخت ‌و ساز اعم از طراحی، نظارت و اجرا دیده می‌شود و بدون تردید دو مرحله شدن مجوز ساخت ‌و ساز رویکرد مؤثری بر کیفیت، جذب سرمایه‌گذار و کاهش هزینه‌ های ساخت‌ و ساز نداشته است.

سیستم کنونی ساخت ‌و ساز چرخه معیوبی دارد. در حال حاضر هیچ سازنده ‌ای به‌جز پیمانکاران صاحب صلاحیت تعهد و گارانتی لازم در خصوص ساخت ‌و سازهای خود ارائه نمی ‌دهد.

به‌ هرحال در حال حاضر پروسه ساخت ‌و ساز در ایران نواقص زیادی دارد و با دو مرحله شدن مجوزهای ساخت مشکلات حل نشده است.

اشتباهات را نباید با اشتباه بزرگ‌تر پاسخ داد چون دو مرحله شدن آن رویه را تغییر یا بهتر نخواهد کرد.

به نظر می‌رسد تمامی این راهکارها برای کسب منافع بیشتر برای ارگان‌های خاصی صورت گرفته و این مجوزهای نمی‌تواند در بهبود وضعیت ساخت‌وساز و تعهد سازندگان مؤثر واقع شود!

این طرح منافع بزرگی برای امضا دهندگان مجوز دارد. درصورتی‌که این طرح‌ها باید به سود خدمات دهندگان ارائه شود. به هر حال در حال حاضر این طرح‌ها تنها باعث گران‌تر شدن پروسه ساخت و قیمت ملک خواهد شد.

پی نویس تحریریه:

آیا تصویب و اجرای طرح «آئین نامه جدید کنترل ساختمان» که اخیر با شعار رویایی «پیمانکار کل؛ شاه کلید ساخت و ساز می شود!» در حال تبلیغ است، عواقبی مشابه اجرای این طرح و حتی با خسران بیشتر را نصیب مهندسان و جامعه نخواهد کرد!؟

منبع

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

دیدگاه صاحبنظران269- بحران مدیریت بحران، تا کی!؟

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی- نماینده مجلس شورای اسلامی ایران هزینه‌ای که کشور برای پدافندغیرعامل پرداخته، پس در کجا باید به درد بخورد؟ ما آماده‌ی بحر

دیدگاه صاحبنظران268- تکمیل زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی

برای نخستین بار در کشور زنجیره بهبود و ارتقاء کیفیت مصالح ساختمانی با تشکیل «کمیته استاندارد» در استان تهران تکمیل شد. در نشست فصلی مورخ 24/08/96 کمی

دیدگاه صاحبنظران266- اصلاحات واقعی در ساختار اداری حاکم بر صنعت ساخت و ساز

مهندس مهدی برزگر- مدرس دانشگاه و عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان توازنی فی مابین منفعت حرفه ای و منافع عامه مردم(سرمایه گذار و مصرف کننده نهایی) &n

دیدگاه صاحبنظران265- نحوه آموزش مهندسان دچار بحران است!

طاهره نصر- عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس گروه تخصصی معماری شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تدوین مقررات جدید برای فن آوری‌های نوین یک ضرور

دیدگاه صاحبنظران264- ضرورت تقویت ارتباطات در سازمان های نظام مهندسی ساختمان

احمد خرم- عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در صنف ساختمان 198 انجمن و سندیکا وجود دارد و یکی از دلایل عدم موفقیت سازمانهای نظام

دیدگاه صاحبنظران263- منتقدان سازمان های نظام مهندسی ساختمان هیچگاه مستند صحبت نکردند.!

فرج‌الله رجبی- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور جهل نسبت به قوانین و مقررات بخشی از دلایل حوادث ساختمانی است. بر اساس قانون، در اجرا، طراحی، محاس

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157