یادداشت پنجاه و دوم- فرصت های کارآفرینی در صنعت بازیافت نخاله های ساختمانی

ravanshadnia

 

1. چرا بازیافت نخاله های ساختمانی؟

در شهر تهران 92 درصد سطح اشغال شده و بیش از 90 درصد مجوزهای صادره مربوط به تخریب و نوسازی ساختمان است. در سال 1391 مجوز ساخت 120 میلیون متر مربع زیربنا در کشور داده شده است. اگر به ازای تخریب هر یک مترمربع ساختمان 1.5 تن آوار ساختمانی به وجود آید، سالانه180 میلیون تن مصالح ساختمانی در کشور مصرف می شود.

 

این در حالیست که روزانه 46 هزار تن (سالانه 17 میلیون تن) پسماند ساختمانی در تهران و در کشور حدود 60 میلیون تن پسماند ساختمانی تولید می‌شود. اگر ارزش هر تن نخاله ساختمانی 50 دلار فرض شود روزانه 2.3 میلیون دلار و سالانه 840 میلیون دلار نخاله ساختمانی فقط در تهران دور ریخته می شود. این عدد در سطح ملی حداقل 3.1 میلیارد دلار مصالح ساختمانی به عنوان نخاله تولید می شود.

بررسی ها نشان می دهد، میزان بازیافت مصالح ناشی از تخریب در کشور، کمتر از 1 درصد است. در حالیکه، در هلند 90 درصد، انگلستان 45 درصد و در دانمارک 87 درصد نخاله های ساختمانی بازیافت می شوند. در 15 کشور اتحادیه اروپا از 180 میلیون تن نخاله های تولیدی، 28 درصد آن بازیافت می شود.

در یک مطالعه امریکایی، استفاده از مصالح بازیافتی در ساختمانهای فلزی به کاهش 74 درصدی مصرف انرژی، کاهش 90 درصدی مصرف مصالح، کاهش 40 درصدی مصرف آب در فرایند ساخت و کاهش 97 درصدی مواد معدنی گزارش شده است.

2. به چه کسی کارآفرین گویند؟

ليبنشتاين   (1968) كسي را كارآفرين مي‌داند كه با اجتناب از بي‌كفايتي‌هايي كه ديگران (يا سازمانها) دارند به كاميابي دست مي‌يابد. ويژگي عمده ديدگاه وي آن است كه تأكيد مي‌ورزد در دنياي واقعيات، كاميابي استثناء است و شكست قاعده مي‌باشد. از نظر او كارآفرين كسي است كه يكي از فعاليتهاي زير را انجام دهد:

-           بازارها را يكپارچه و مرتبط سازد.

-           خلاءها و شكافهاي بازار را پر نمايد.

-           با صرف وقت، خود را درگير تغييرات ساختاري و سازماني نمايد.

-           كليه عوامل را براي توليد و بازاريابي يك محصول مهيا نمايد.

3. فرصت های کارآفرینی در صنعت بازیافت

مهم ترين محصولات به دست آمده از پردازش و استحصال پسماندهاي ساختماني وعمراني، عبارتند از: ماسه شسته با SE بيش از 75 و دانه بندي زير 7 ميلي متر، ماسه شكسته زير5 ميلي متر، شن شكسته بادامي 13-25 میلی متر، شن شكسته نخودي 5-12 میلی متر، شن طبيعي 7-30 میلی متر، انواع ماسه بادي درجه یک، شن دانه بندي شده 2 بار شور، آجر دسته دوم، قلوه سنگ، بلوكاژ، ماسه كفي و آهن آلات ضايعاتي.

 آرابگوم و همکاران(2006) از روش تحلیل سود-هزینه با نگاه به مالزی برای بررسی امکان حداقل کردن ضایعات ساخت استفاده کردند .آنها از تحلیل سود-هزینه برای نشان دادن امکان سنجی اقتصادی استفاده دوباره و بازیافت مواد ضایعات شده ناشی از ساخت کردند. آنها به این نتیجه رسیدند که با استفاده مجدد و بازیافت ضایعات ،سود حاصل درحدود 2.5 درصد کل بودجه پروژه است که مبلغ قابل توجهی است.

4. اهداف پردازش، استحصال و استفاده مجدد از پسماندهاي ساختماني و عمراني

- تهيه مصالح خوب و ارزان قيمت(منوط به رعايت استانداردهاي عملياتي)

- جلوگيري از پر شدن مراكز دفن

- كاهش اثرات سوء بهداشتي و زيست محيطي

- كاهش هزينه هاي مديريتي

- اشتغال زايي

5. مراكز دفع(تخليه)پسماندهاي ساختماني وعمراني شهر تهران

1-         گودهاي ثابت

1-1-      مركز دفع و پردازش آبعلي

1-2-      مركز دفع وپردازش آراد كوه(كهريزك)

2-         گودهاي متغير

6. پیشنهادات

از آنجا که عملیات بازیافت می تواند سوددهي بالایی داشته باشد، پتانسیل زیادی در این صنعت مشاهده می شود. در این راستا، اصلاحات زیر پیشنهاد می شود:

-           الگوبرداری از کشورهای موفق در جهان و استفاده از تجربیات آنها

-           استفاده از فناوریهای نوین و استفاده از ماشین آلات و دستگاههای بازیافت خارجی و تولید داخلی آنها

-           حمایت مالی از کارآفرینان برای ورود به صنعت بازیافت

-           شناسایی سودآوری سرمایه گذاری صنعت ساختمان در حوزه بازیافت

-           شناسایی نیازها و تقاضاهای بی پاسخ حوزه بازیافت

-           شناسایی بازارهای آینده در توسعه کسب و کارهای حوزه بازیافت

-           سیاستگذاری لازم  در جهت ارائه طرح های خلاق و نوآور

-           آشنا سازی سرمایه گذاران و کارآفرینان با صنعت بازیافت

-           حمایت های لازم از کارآفرینان در این صنایع

-           معافیت مالیات برای کارآفرینان و سرمایه گذاران صنعت بازیافت مصالح ساختمانی و نخاله ها

-           ایجاد امکانات تشویقی برای سرمایه گذار مانند حق امتیازها

-           با توجه به تجزیه و تحلیل های انجام شده، با اعمال و اجرای برنامه هایی چون " همکاری دولت ، شهرداری و سازمانهای مربوط به صنعت بازیافت" "تشویق سرمایه گذاران و کارآفرینان"، "ایجاد بستر مناسب برای کارآفرینی در این صنایع "، "فرهنگ سازی"، " اطلاع رسانی "، نو آوری و خلاقیت"، "کاهش هزینه ها"، ایجاد زیرساخت های لازم برای کارآفرینی"،" بهینه کردن مدیریت پسماندهای ساختمانی" و... می توان تقاضا را برای را ه اندازی کسب و کارهای مختلف در این راستا، تسهیل داد.

دیدگاه‌ها  

+1 #4 محمدحسین مسعودی 1394-03-18 03:27
سه میلیارد دلاری که در صنعت ساختمان دور ریخته می شود!
17 میلیون تن ضایعات ساختمانی سالانه چه سرنوشتی دارند؟
isna.ir/.../...
نقل قول کردن
+2 #3 نوید فرهودی 1394-02-27 10:50
با سلام
با سلام
به نظر اینجانب به عنوان فردی دانش آموخته رشته مهندسی محیط زیست چنین حرکت هایی بسیار موثر خواهند بود، اگر زمینه اجرایی شدن آنها توسط مراجع بالا دستی فراهم شوند. یکی از مواردی که در میزان بازیافت بخصوص در میان بخش خصوصی اجتماع تاثیر گذار است سود مالی حاصل از بازیافت است به عنوان مثال به دلیل ارزشمند بودن قطعات فلزی و پلاستیکی، در حال حاضر مشاهده می کنیم که افرادی این گونه مصالح را جدا سازی نموده و تحویل مراکز بازیافت می دهند در مورد کشورهایی که دسترسی به مصالح سنگی در آنها بسیار سخت است نیز قیمت بالای تهیه اینگونه مصالح باعث ایجاد انگیزه بازیافت در سازندگان می شود. در این مقاله با فرض 5 دلار به ازای هر تن مصالح سنگی سالانه 84 میلیون دلار دور ریز مصالح سنگی خواهیم داشت که این رقم در مقابل هزینه تامین مصالح سنگی از محل های دیگر هزینه زیاد بزرگی نیست تا باعث جلب توجه سازندگان بخش خصوصی شود. در خصوص مواردی مانند آجر های دست دوم ملاحظات قانونی بکار گیری این مصالح را مجاز نمی دانند و خیلی موارد دیگر. لیکن باید توجه داشت که همواره منفعت مالی نباید اصلی ترین عامل تصمیم سازی باشد و در موارد زیادی رسیدن به توسعه پایدار می تواند اثرات بلند مدت موثر تری برای رشد اجتماع به همراه داشته باشد که متاسفانه در کشور ما به دلایل بیشمار فراتر رفتن از مرزهای سودجویان بسیار مشکل بوده و در تقریباً تمامی موارد همواره منفعت عموم فدای منفعت اشخاص می شود.
نقل قول کردن
+6 #2 حسن فراهانی 1394-02-24 15:44
با سلام
لازمه اینکار تقویت بخش پژوهش و کار آفرینی و حمایت مستمر و تامین بودجه تا زمان بازگشت سرمایه می باشد.
اگر دلسوزان و نه سودجویان کمی وقت صرف نمایند این امر به راحتی تحقق می یابد.
تحقیقات با ارزشی که در این زمینه انجام شده و یا خواهد شد نیازمند آدمهای دانا در رشته های مرتبط است. متاسفانه اشغال پستهای کلیدی بدون داشتن دانش باعث عقیم ماندن این مباحث شده است.
اگر عمر دوباره ای خدا به بنده بدهد به این زمین نخواهم آمد تا آلودگی و این هم جهل را دوباره تجربه کنم.چون جهل تا ابد ادامه دارد همان طور که عقل و توانمندی باید به اثبات برسد.فقط عاشق و نظارگر خوبیها باشم...
نقل قول کردن
+2 #1 آزاده 1394-02-16 05:20
با سلام واحترام
در تحقیق جامعی که در این زمینه داشتم -بسیار ایده خوبی در کشور ما می باشد- اما حامیان این امر چه کسانی هستند. من یک مهندس عمران هستم که در زمینه بتن بازیافتی تحقیقات جامعی داشته ام- اما به هر ارگانی مراجعه می کنم متاسفانه اقبالی صورت نمی گیرد...
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مطالب مرتبط:

معرفی سخنرانان و عناوین مقالات مورد طرح در نشست چهارم:

1- جناب آقای مهندس سیدمرتضی سیف اللهی- عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس و دبیر کمیته صدور خدمات مهندسی شورای مرکزی عنوان مقاله: ب

یادداشت پنجاه و سوم- پیش بینی انحلال سازمانهای نظام مهندسی ساختمان درصورت عدم توجه به مسئله کارآفری

  بنده ابتدا سئوالات ذیل را طرح مینمایم و سپس ضمن پاسخ  به آنها، به بحث و بررسی موضوع خواهم پرداخت: 1-     &nbs

دیدگاه صاحبنظران74- وظایف سازمانهای نظام مهندسی ساختمان درخصوص کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای

  درجهت بررسی و کارشناسی بهتر مسائل مورد طرح در چهارمین نشست تخصصی با عنوان «کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای»، سوالاتی بشرح ذیل از جامعه

یادداشت پنجاه و یکم- بررسی اولویتهای کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای برای مهندسان ساختمان

در مجموعه فعالیتهای سازمانهای نظام مهندسی ساختمان در استانهای مختلف کشور، همواره طرحها و برنامه های متعددی درجهت کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای

دیدگاه صاحبنظران52- عدم حمایت از کارآفرینی؛ به معنی عدم حمایت از پتانسیل موجود در کشور است!

یحیی آل اسحاق- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران اگرچه فضای کسب و کار در ایران هزینه زا می باشد ولی در کنار مسائلی مانند درآمدهای ن

عنوان و محورهای نشست چهارم

عنوان نشست: کارآفرینی و افزایش صلاحیتهای حرفه ای   زمان برگزاری نشست چهارم: 30 اردیبهشت 1394 مهلت ثبت نام : 28 اردیبهشت 1394 مکا

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #feduc9 #eef11045 #140114115157